Porady rowerowe

Jaki rower dla 50 latka?

rower dla 50-latka

Jaki rower dla 50 latka wybrać? Okres wieku średniego to doskonały czas aby zadbać o swoją kondycję i lepszy poziom zdrowia poprzez rekreacyjną jazdę na rowerze. Dlatego też, wiele osób w tym wieku, pomimo wcześniejszego braku doświadczeń z kolarstwem decyduje się na zakup jednośladu.

Aby uzyskać oczekiwany efekt i cieszyć się przyjemnością z jazdy, należy dobrać odpowiedni rodzaj roweru, który najlepiej sprosta naszym indywidualnym oczekiwaniom.

Jazda na rowerze a zdrowie

Dla tych, którzy są sprawni fizycznie, jazda na rowerze w wieku 50 lat nie różni się zbytnio od tej w wieku 15 lat. Większość 50-latków nie jest jednak tak sprawna jak kiedyś. Mogą mieć problemy z sercem, kolanem, biodrami lub plecami do rozważenia. Jeśli jesteś w tej grupie, nie pozwól, by fizyczne wyzwania powstrzymały cię od uprawiania sportu na rowerze. Zastanów się tylko nad swoimi potrzebami fizycznymi, porozmawiaj ze swoim lekarzem, zdobądź odpowiedni sprzęt, a następnie będziesz gotowy na świetną jazdę i sport, który zapewnia trening aerobowy o niskim wpływie.

Szybkie przejażdżki po mieście

Jeśli naszym celem są wycieczki po ścieżkach rowerowych i innych trasach utwardzonych, dobrym wyborem będzie rower miejski lub szosowy. Gwarantuje on świetną zwrotność, łatwe prowadzenie roweru, a także możliwość szybkiego manewrowania. W rowerach do jazdy miejskiej najczęściej stosuje się nieco mniejsze koła (26”). Duże znaczenie w przypadku tego typu jednośladów ma waga roweru, o której w głównej mierze decyduje materiał z jakiego wykonano ramę. Dobrym wyborem są wytrzymałe oraz lekkie ramy aluminiowe.

Rower stworzony na wycieczki za miasto

Jeżeli najczęściej będziemy wybierać trasy położone w terenie, optymalnym wyborem będzie rower górski. Oczywiście można nim bez trudu jeździć także w mieście, jednak prawdziwą frajdę i przyjemność z jazdy zagwarantuje on dopiero na trudniejszych trasach. W tych konstrukcjach znaczenie ma przede wszystkim wytrzymałość oraz doskonała amortyzacja. Rozmiar kół zależy od naszych upodobań. Mniejsze opony lepiej sprawdzają się na krętych i szybkich trasach. Do spokojnej jazdy w trudnym terenie warto natomiast wybrać większe rozmiary opon.

Zbilansowana jazda w każdym terenie

Jaki rower dla 50 latka wybrać gdy chcemy jeździć zarówno po mieście jak również w terenie? Potrzebujemy jednośladu wielozadaniowego, który można dostosować do swoich potrzeb i panujących warunków. Tutaj wybieramy rower trekkingowy lub crossowy. Oba jednoślady świetnie sprawdzają się zarówno w trudnym terenie jak i w jeździe miejskiej. To właśnie elastyczność oraz możliwość modyfikacji sprawia, że modele trekkingowe i crossowe sprawdzą się w każdej sytuacji.

Lista rowerów, które warto rozważyć:

Oceń
[Total: 1 Average: 5]