Porady rowerowe

Przygotuj rower na zimę – o czym musisz pamiętać

jak przygotować rower na zimę

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych, najprzyjemniejszych form aktywnego wypoczynku. Jednoślady wybieramy co raz częściej jako alternatywny środek komunikacji w mieście i podczas dłuższych wycieczek w plener. Niestety, większość z nas obawia się zniszczenia sprzętu zimą odstawiając rowery na przeczekanie już we wrześniu. Są jednak sposoby, by zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem niskich temperatur i w pełni korzystać z jednośladu nawet w styczniu. O czym należy pamiętać przygotowując rower do sezonu zimowego?

Zmień opony

Masz już zimowe opony? Osoby stawiające na rower zimą z pewnością nie raz zetkną się z tym pytaniem. I słusznie, bo zimowe opony do rowerów faktycznie istnieją i znacznie ułatwiają jazdę po zaśnieżonym i lekko oblodzonym terenie. Niewielkie metalowe ćwieki, w które zostały wyposażone pomagają zwiększyć przyczepność na śliskim terenie i pozwalają na pewniejszą, stabilną jazdę. Jeśli nie chcesz jednak wydawać majątku na zimowe opony, a trasa na której korzystasz z roweru nie prowadzi przez duże tafle zamarzniętej wody, szerokie opony z wyraźnym bieżnikiem w zupełności wystarczą, by zwiększyć twoje bezpieczeństwo na drodze.

Nie daj się ochlapać

Błotniki to jedne z akcesoriów, o których latem zapominamy najczęściej. Ciepły deszcz i kałuże wysychają na tyle szybko, że nie musimy się martwić zachlapanymi ciuchami i wodą ściekającą z nas na długo po przebytej trasie. Niestety, zimą błotnik to jeden z najważniejszych elementów roweru. Błoto, plucha i śnieg przylegają do kurtek znacznie dłużej, a przecież nie warto skazywać się na nieustanne czyszczenie ubrań i roweru z powodu braku odpowiedniej osłony! O czym pamiętać podczas wyboru błotników? Zamontowane w odległości kilku, a nawet kilkunastu milimetrów od opon stworzą przestrzeń, dzięki której zalegający śnieg nie zablokuje kół, a te odpowiednio długie osłonią nie tylko twoje plecy, ale i uczestników ruchu jadących za tobą.

rowery na zimę

Szeroki wybór błotników – także zdejmowanych – znajdziesz na https://www.bikester.pl/akcesoria-rowerowe/blotniki.html.

Strzeż się rdzy

Śnieg, deszcze, błoto – największe obawy związane z zimową jazdą rowerem zwykle dotyczą niepogody i rdzewiejących elementów jednośladu. Łańcuchy, linki i przerzutki to części, o które warto zadbać szczególnie dobrze, jeśli nie chcemy spotykać się z wysokimi kosztami naprawy i serwisu. Dobrze sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju osłonki na łańcuch i zębatki. Smar zabezpieczający przed rdzą to kolejny ważny zakup podczas przygotowań do zimowego sezonu. Ochroni nie tylko łańcuch, ale także linki hamulcowe i przerzutki, które ze względu na mróz są w tym okresie narażone na dodatkowe obciążenia.

Bądź zawsze widoczny

Ostatnim, choć niemniej ważnym elementem jest oświetlenie. Rowerzyści, zwłaszcza ci korzystający z jednośladów jedynie w ciągu dnia często zapominają o zamontowaniu działających lamp. Choć formalnie nie ciąży na nas obowiązek włączania świateł w ciągu dnia, zima to nieprzewidywalna pora roku, a mgły i śnieg potrafią ograniczyć widoczność nawet w południe. Pamiętaj, by posiadać lampę zarówno z przodu, jak i z tyłu, a dodatkowo wyposażyć się w odblaskowe elementy odzieży, na przykład w postaci pasków na spodniach. Zimą warto zadbać o światła zasilane bateryjnie, a nie poprzez dynamo – śliskie opony mogą uniemożliwić jego uruchomienie i ograniczyć dostęp prądu do lampy.

rower na zimę

Odpowiednie opony, błotniki czy światła to tylko podstawowe elementy zimowego wyposażenia roweru. Sklep internetowy Bikester.pl posiada bogatą ofertę akcesoriów rowerowych, dzięki którym twój rower nie będzie musiał spędzać zimy zamknięty w piwnicy. Już dziś przygotuj się do sezonu i nie daj się zaskoczyć nagłej zmianie aury.

Oceń
[Total: 0 Average: 0]

Napisz opinię

1 opinia