Wybierz typ roweru

Rowery szosowe – jaki rower szosowy kupić?

rowery szosowe - jaki rower szosowy kupić

Jaki rower szosowy kupić, to pytanie na które znajdziesz odpowiedź poniżej. Możliwości jest wiele. Rowery szosowe to cały szereg produktów, które służą do jazdy w różnym celu.

Przed wyborem konkretnego roweru szosowego polecamy zapoznać się z poniższym artykułem, który pomoże wybrać odpowiedni rodzaj roweru.
JAKI ROWER szosowy KUPIĆ?

Rowery szosowe to kilka rodzajów rowerów. Wybór jest uzależniony od tego, do czego ma służyć rower. Zobacz listę rowerów szosowych:

  • rowery road,
  • rowery fitness,
  • rowery triathlonowe,
  • rowery przełajowe,
  • rowery gravel.

Jak spośród takiej oferty wybrać ten właściwy rower? Czym różni się rower fitness od gravela i przełaju? Aby kupić właściwy rower szosowy, zacznij od odpowiedzi na pytanie:

Do czego ma mi służyć rower szosowy?

Rowery szosowe rozróżnia się w zależności od przeznaczenia :

  • wyprawy krajoznawcze z sakwami – fitness, road,
  • wyścigi na szosie – road,
  • wyścigi po bezdrożach – przełaj,
  • jazda po szosie i szutrach – gravel,
  • zawody triathlonowe – triathlon.

Druga sprawa to rozmiar ramy. Zobacz na osobnej stronie jaki rozmiar ramy wybrać, aby zakupić dopasowany do siebie rower szosowy.

Rowery szosowe road

Road, czyli te “właściwe” rowery szosowe. Służą do ścigania się i jazdy po asfalcie. Mają cienkie koła 28 cali, kierownicę typu “baranek” i klasyczną szosową ramę. Ich główną zaletą jest niska waga, dzięki której rower może rozwijać bardzo duże prędkości. Pozycja na szosówce jest pochylona, niemal leżąca – powoduje to bardziej opływowy “kształt” rowerzysty. Są to rowery stricte wyczynowe.

Zobacz: lista rowerów szosowych ROAD

Rowery fitness

Rowery fitness charakteryzują się sztywnym widelcem, prostą kierownicą i kołami 28 cali. Rama w rowerze fitness może przybierać różne kształty – od typowo szosowych po crossowe. Podobnie napęd. Rowery fitness różnią się pod tym względem w zależności od producenta. Pozycja za kierownicą jest wygodniejsza niż w tradycyjnych szosówkach road. Dzięki większemu komfortowi można na nim przejechać więcej kilometrów bez takiego wysiłku. W rowerze fitness bardzo często można spotkać hamulce tarczowe.

Zobacz: lista rowerów szosowych FITNESS

Rowery triathlonowe

Triathlon to dyscyplina sportu łącząca pływanie, biegi i jazdę na rowerze. Wyczerpująca i bardzo trudna. Rowery triathlonowe muszą zapewnić sportowcowi możliwość “wypoczęcia” po przepłynięciu akwenu i rozwinięcia dużych prędkości. Rower posiada specjalną kierownicę czasową, na której rowerzysta może się wręcz położyć, aby przyjąć opływową sylwetkę a przy okazji nieco odetchnąć. Rower triathlonowy jest wypadkową, która zapewnia wygodę, aerodynamikę i szybkość.

Zobacz: lista rowerów triathlonowych

Rowery przełajowe

Przełaj to taka “dziwna szosówka”. Rower, który zyskał sobie spore grono odbiorców. Rower przełajowy umożliwia ściganie się po błotnistych bezdrożach a nawet… śniegu. Od szosówki jest przede wszystkim bardziej zwrotny i posiada szersze opony. Przełajówka ma także specjalnie przystosowaną, spłaszczoną górną rurę ramę, co ma pomóc w noszeniu roweru. Gdy błoto lub piasek nie pozwala na pokonanie odcinka na rowerze, zawodnicy chwytają rower na plecy i biegną. Przykładowym rowerem przełajowym jest Accent CX-One.

Rowery gravel

Najnowszy trend wśród rowerów szosowych. Rowery gravel to szosówka z oponami przystosowanymi do jazdy po szutrze i żwirze. Skręcanie z szosy stało się wśród kolarzy bardzo modne ostatnimi czasy, dlatego producenci wyszli temu na przeciw. Rowery gravel mają łagodniejsze kąty ramy, dłuższą bazę kół, grubsze opony od 28 mm i hamulce tarczowe. Gravel nie jest rowerem sportowym jak przełajówka, służy bardziej do rekreacji. Przedstawicielem gatunku jest np. Romet Boreas.

Oceń
[Total: 0 Average: 0]

Napisz opinię