Wybierz typ roweru

Rowery górskie – jaki rower górski kupić?

rowery górskie - jaki rower górski kupić

Jaki rower górski kupić, to pytanie na które znajdziesz odpowiedź poniżej. Możliwości jest sporo. Rowery górskie to cały szereg produktów, które służą do jazdy po różnego rodzaju terenie.

Przed wyborem konkretnego roweru górskiego polecamy zapoznać się z poniższym artykułem, który pomoże wybrać odpowiedni rodzaj roweru.
JAKI ROWER GÓRSKI KUPIĆ?

Rowery górskie to bardzo pojemny termin. Kryje się pod nim wiele gatunków rowerów, a wybór jest uzależniony od tego, do czego ma służyć. Zobacz listę rowerów górskich:

Jak spośród takiej oferty wybrać ten właściwy rower? Czym różni się rower downhill od traila i enduro? Aby kupić właściwy rower górski, zacznij od odpowiedzi na pytanie:

Do czego ma mi służyć rower górski?

Rowery górskie rozróżnia się w zależności od przeznaczenia :

  • rekreacyjna jazda po ścieżkach rowerowych – MTB 26″, MTB 27.5 XC,
  • dalekie wyprawy krajoznawcze – MTB 29er XC,
  • wyścigi i maratony – MTB 27.5 XC, MTB 29er XC,
  • jazda po torach – trail,
  • ekstremalna jazda po górach – enduro, downhill,
  • skoki – freeride, dirt,
  • rowery dla kobiet – MTB damskie.

Druga sprawa to rozmiar ramy. Zobacz na osobnej stronie jaki rozmiar ramy wybrać, aby zakupić dopasowany do siebie rower górski.

Rowery górskie 26″

Rowery górskie 26″ to klasyka gatunku, która powoli ale skutecznie odchodzi w niepamięć. Rowery MTB na kołach 26 cali niegdyś najpopularniejsze, dziś zostały przedstawicielem najtańszych rowerów górskich dla mężczyzn. Są to rowery rekreacyjne, które sprawdzą się jako sprzęt do weekendowych wycieczek za miasto z rodziną lub przyjaciółmi.

Zobacz: lista rowerów górskich 26″

Rowery górskie 27.5 XC

Rowery górskie 27.5 XC, nazywane zamiennie 650B – od rozmiaru kół, niegdyś były niewinną nowością na rynku. Dziś zdominowały kategorię rowerów MTB. Na rowerze górskim 27.5 cala pojeździsz rekreacyjnie w terenie ale i bardziej wyczynowo, na przykład w maratonach. Rowery na kołach 27.5″ doskonale zachowują się na krętych, leśnych drogach. Dobrze radzą sobie na asfalcie i kamienistych trasach.

Zobacz: lista rowerów górskich 27.5

Rowery 29er XC

Rowery 29er XC na dobre zadomowiły się w katalogach producentów. Koła 29 cali doskonale sprawują się na trudnych trasach – kamieniach, korzeniach i piasku. Są więc świetne na wyprawy w góry i do lasu. Rowery 29er są wszechstronne. Sprawdzą się również jako sprzęt na dalekie wyprawy, gdyż koła 29 cali mkną po asfalcie niczym crossówka.

Zobacz: lista rowerów 29er

Rowery enduro

Rower górski enduro służy do jazdy w warunkach górskich o urozmaiconym i trudnym terenie. Posiada podwójne zawieszenie, ze skokiem od 140 mm do 180 mm. Konstrukcja roweru pozwala na szybką i ekstremalną jazdę po zjazdach, ale i pokonywanie trudnych podjazdów oraz solidną jazdę na terenie płaskim. Są stosunkowo lekkie jak na rowery z podwójną amortyzacją. W ostatnich latach zdobyły dużą popularność.

Zobacz: lista rowerów enduro

Rowery trail

Rower typu trail służy do jazdy po specjalnie przygotowanych truckach, zwanych również “singlami”. Trail posiada podwójną amortyzację i skok 120mm, czasami dochodzący do 140 mm. Jest wszechstronny – z powodzeniem można na nim zjeżdżać, skakać jak i podjeżdżać.

Zobacz: lista rowerów trail

Rowery MTB damskie

Każdy producent rowerów posiada w swojej kolekcji serię rowerów górskich dla kobiet. Jest to specjalnie wydzielona linia, ponieważ wśród kobiet największym zainteresowaniem cieszą się rowery miejskie. Rower MTB damskie charakteryzują się przystosowaną do kobiecej anatomii ramą – może to być klasyczna rama opadająca lub nowoczesna i opływowa. Kolekcja damskich MTB składa się głównie z rowerów na kołach 26 i 27.5 cala, choć gdzieniegdzie można także spotkać 29″ i rowery ekstremalne.

Zobacz: lista rowerów MTB damskich

Rowery downhill

Gatunek rowerów górskich zjazdowych. Rowery downhillowe to ekstremalne, służących praktycznie wyłącznie do zjazdów rowery z podwójną amortyzacją. Zawieszenie ma bardzo duży skok, powyżej 150 mm (zazwyczaj od 180 mm do 220 mm). Przeznaczone dla fanatyków dużej prędkości, skoków i adrenaliny, stosunkowo ciężkie. Downhill jest coraz popularniejszy w naszym kraju, choć nadal należy do niszy wśród rowerów górskich.

Rowery freeride

Rowery freeride służą do jazdy po specjalnie zbudowanych trasach pełnych drewnianych przeszkód, skoczni, mostków, równoważni. Tym rowerem można skakać ze sporych wzniesień, klifów, uskoków. Świetnie nadaje się również do pokonywania skalistych tras. Jednym słowem – wolność!

Rowery fatbike

Można powiedzieć, że jest to nisza w niszy. Rowery fatbike charakteryzują się ogromnymi kołami – x cali. Rower wygląda jak motor i doskonale sprawdza się na terenie piaszczystym, kamiennym. Jadąc na fatbike’u nie odczuwa się trudów podłoża. Najpopularniejsze marki rowerów FATBIKE to Mongoose, Head i Haibike.

Zobacz: rowery górskie FATBIKE

Rowery dirt

Rowery dirt są hybrydami rowerów MTB i BMX. Mają niewielkie rozmiary a ich ramy są wyjątkowo sztywne i trwałe. Na dirtach wykonuje się triki i ewolucje, do czego służą specjalne bike parki. Z reguły posiadają amortyzację przedniego koła, o skoku od ok. 80 mm do 130 mm.

Zobacz: rowery DIRT

Oceń
[Total: 0 Average: 0]

Napisz opinię