Wybierz typ roweru

Rowery miejskie – jaki rower miejski kupić?

rowery miejskie - jaki rower miejski kupić

Jaki rower miejski kupić, to pytanie na które znajdziesz odpowiedź poniżej. Możliwości jest wiele. Rowery miejskie to cały szereg produktów, które służą do jazdy po mieście ale nie tylko.

Przed wyborem konkretnego roweru miejskiego polecamy zapoznać się z poniższym artykułem, który pomoże wybrać odpowiedni rodzaj roweru.
JAKI ROWER miejski KUPIĆ?

Rowery miejskie to kilka rodzajów rowerów. Wybór jest uzależniony od tego, do czego ma służyć rower. Zobacz listę rowerów miejskich:

  • rowery city,
  • rowery urban,
  • rowery składane,
  • rowery singlespeed,
  • rowery comfort,
  • rowery cruiser.

Jak spośród takiej oferty wybrać ten właściwy rower? Czym różni się rower urban od singlespeed i cruisera? Aby kupić właściwy rower miejski, zacznij od odpowiedzi na pytanie:

Do czego ma mi służyć rower miejski?

Rowery miejskie rozróżnia się w zależności od przeznaczenia. Wszystkie nadadzą się świetnie do wypadu ze znajomymi na miasto, ale niektóre w szczególności będą dobre na:

  • zakupy – city, składak, comfort,
  • wyprawa poza miasto – comfort, urban,
  • dojazdy do pracy – składak, urban, singlespeed,
  • przejażdżka po plaży – cruiser.

Druga sprawa to rozmiar ramy. Zobacz na osobnej stronie jaki rozmiar ramy wybrać, aby zakupić dopasowany do siebie rower miejski.

Rowery miejskie city

City, czyli te “właściwe” rowery miejskie. Z dużą, szeroką kierownicą, wygodnym siodełkiem i dużymi – 28-calowymi kołami. Mają niewiele biegów, z reguły 1, 3 lub 7. Są wyposażone w kosze (wiklinowe lub druciane), które montuje się na kierownicy, oświetlenie przód-tył, osłonę na łańcuch, bagażnik oraz podpórkę. Służą do jazdy po mieście, na zakupy i – te z 7 biegami – na ścieżki rowerowe. Pozycja na rowerze jest komfortowa, wyprostowana. Najpopularniejsze w Polsce są rowery miejskie city marki Le Grand (podmarka Krossa) i Cossack.

Rowery urban

Rowery urban to męska gracja i styl. Urban posiada duże, 28-calowe opony, sztywny widelec, mocną ramę i najczęściej hamulce tarczowe. Służy do jazdy po mieście, do pracy. Jest to elegancki, miejski rower, kupowany głównie przez pracowników biurowych którzy szukają roweru na dojazdy do pracy. Pozycja na rowerze jest wygodna, a rower jest szybki.

Zobacz: lista rowerów URBAN

Rowery składane

Składaki nieco wyszły z mody, choć co jakiś czas pojawia się nowa fala pasjonatów tych jednośladów. Jest to rower zaprojektowany do jazdy po mieście. Można go oczywiście złożyć i schować – na przykład do bagażnika samochodu. Łatwo jest przewożony w środkach komunikacji miejskiej. Posiada małe koła, z reguły 20″ lub 24″ i wysoką kierownicę. Produkowany w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Osoby wysokie (pow. 180cm) będą miały kłopot poruszać się na nim.

Zobacz: lista rowerów składanych

Rowery singlespeed

Rowery singlespeed mają jeden bieg (lub jak kto woli – nie mają przerzutek) i są stworzone do jazdy po nizinnym mieście. Wjazd pod górkę może stanowić lekki problem. Singlespeed mają duże, 28-calowe, wąskie koła. Są wyposażone w prostą kierownicę i bardzo ascetyczny wygląd. Nie posiadają dodatkowych akcesoriów. Ich siła tkwi w maksymalnej prostocie.

Zobacz: lista rowerów singlespeed

Rowery comfort

Rowery typu comfort to hybryda roweru city z rowerem górskim. Comforty są produkowane głównie z myślą o kobietach, które chcą mieć rower ładny i stylowy, ale jednocześnie móc na nim pojeździć poza miastem. Comfort posiada szeroką kierownicę i wygodne siodełko z roweru miejskiego oraz szerokie opony z roweru górskiego. Do comforta pasuje kosz wiklinowy lub materiałowy a także bagażnik, choć są sprzedawane bez dodatków. Pozycja na rowerze jest wygodna i wyprostowana. Przykładem roweru miejskiego typu comfort jest np. kolekcja Le Grand Pave.

Rowery cruiser

Rowery cruiser to specyficzna odmiana roweru miejskiego. Ma przeważnie 26-calowe, szerokie koła i jest nieco wydłużony. Siedzi się na nim bardzo wygodnie, gdyż jest wyposażony w szerokie i miękkie siodełko oraz szeroką kierownicę. Szczególną odmianą cruisera jest rower miejski typu chopper, który wyglądem przypomina motocykl. Cruisery są powolne, mają od 1 do 7 biegów ale przede wszystkim – wyglądają. Zawsze budzą zachwyt (płci przeciwnej) i zaciekawienie. Najpopularniejszymi producentami cruiserów są Electra, BBF i DHS.

Oceń
[Total: 0 Average: 0]

Napisz opinię