Porady rowerowe

Jaki rower dla 60-latka?

jaki rower dla 60 latka

Przyjmuje się, że 60 rok życia to granica pomiędzy okresem wieku średniego a seniorstwem. Co za tym idzie, zmianom ulegają preferowane formy aktywności. Jaki rower dla 60-latka będzie najlepszy, aby korzystać z życia?

W tym wieku świetnie sprawdza się rekreacyjne kolarstwo, które pozwala zarówno poprawić ogólny stan zdrowia, a także wzmocnić kondycję i odporność organizmu. Jednak dla seniora, kluczowe znaczenie w przypadku rekreacyjnej jazdy rowerem ma przyjemność i komfort.

Kluczowe znaczenie ma amortyzacja

W trosce o stawy i mięśnie seniora, rower dla 60-latka powinien posiadać doskonałą amortyzację. Zależy ona od kilku czynników: sztywności ramy, widelców amortyzatorów, siodełka oraz rozmiaru kół. Łącząc wszystkie elementy w spójną całość, rower jest doskonale wyciszony i pochłania wszelkie drgania. Jednak jakie konkretne aspekty muszą zostać spełnione by uzyskać opisany efekt?

Sztywność ramy zależy od użytych materiałów. Najmniej sztywne są ramy kompozytowe, a najbardziej, aluminiowe. Im większa sztywność ramy tym gorsze właściwości amortyzacyjne. Właściwości amortyzatorów są natomiast określane wielkością widelca. W rowerze dla seniora należy wybrać amortyzatory z większym skokiem, takie jak np. 100mm. Dobrą amortyzację wspomaga szerokie siodełko sprężynowe lub wykonane ze specjalnych tworzyw żelowych. Jeśli chodzi o rozmiar opon, ten czynnik jest uzależniony od wzrostu seniora oraz rodzaju roweru. Jednakże większa średnica opon gwarantuje lepsze amortyzowanie drgań i wibracji.

Jaki rodzaj roweru wybrać?

Ważną kwestią jest także wybór rodzaju jednośladu. Jaki rower dla 60-latka będzie najlepszy? To zależy od jego indywidualnych preferencji. Jeżeli jednoślad będzie głównie używany na płaskich i równych nawierzchniach, dobrym wyborem będzie rower miejski lub szosowy. W trakcie częstych wycieczek w teren lepiej spisze się oczywiście rower górski. Natomiast w mieszanym stylu jazdy, świetnym kompromisem dla obu rodzajów nawierzchni będzie rower trekkingowy lub crossowy. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór jest zatem główne przeznaczenie jednośladu.

Jaki rower dla 60-latka pod względem rodzaju?

Do wybory mamy rower górski – dla seniorów o lepsze kondycji, rower miejski lub rower trekkingowy. Miejski jest najbardziej wygodny. Dla bogatszych seniorów są też rowery elektryczne, które pozwolą na oszczędzanie sił.

  • rowery górskie: link
  • rowery miejskie: link
  • rowery trekkingowe: link

Jeśli chodzi o konkretne rowery dla osób w wieku 60 lat, to polecamy w szczególności:

  1. Kross Trans 3.0
  2. Unibike Expedition
  3. Kross Level 3.0
Oceń
[Total: 4 Average: 4]