Jaki rower kupić? FAQ

Unibike Viper Disc czy Kross Evado 5.0

Witam, szukam roweru dla mnie, mam 176 cm wzrostu i długość nogi 71 cm. Myślę o rowerach Unibike Viper DISC lub Kross Evado 5.0. A może jeszcze coś innego polecicie w tej cenie? Proszę o doradzenie jaki rozmiar ramy wybrać. Pozdrawiam, Kuba

Nasza odpowiedź

Rowery crossowe na kołach 28 cali to dobry wybór dla osoby, która będzie jeździła głównie po asfalcie. Autor pytania nie skonkretyzował po jakim terenie zamierza jeździć, więc domniemamy, że będzie to około 70% droga utwardzona i 30% las. Taki rower jak crossówka nada się jako szybki środek transportu i sprzęt do ćwiczeń. Ewentualnie rekreacyjną jazdę “po godzinach”. Na górskie szaleństwo są inne modele. Obydwa rowery rozważane przez Jakuba są produkcji polskiej. Zarówno Unibike jak i Kross mają na polskim rynku swoją pozycję a ich rowery są polecane. Nie dziwne, że wybór pomiędzy tymi markami rodzi pewne problemy. Aby dokonać właściwego wyboru pomiędzy tymi dwoma rowerami zobaczmy, co kryje ich osprzęt.

Porównanie

Najważniejsze podzespoły, które należy brać pod uwagę przy zakupie roweru crossowego to: widelec (przedni amortyzator), przerzutki (zwłaszcza tylna), liczba biegów, hamulce, korby i piasty. No i oczywiście cena. Porównując oba rowery wygląda to tak:

 • widelec – lepszy jest w Unibike – z blokadą hydrauliczną i skokiem 75 mm. W Krossie skok jest na poziomie 63 mm.
 • przerzutki – w Unibike mamy SHIMANO DEORE M610 SHADOW, w Krossie półka niżej – Shimano Deore RD-M591,
 • liczba biegów – 30 w Viperze do 27 w Evado 5.0. Rzecz jasna lepiej więcej niż mniej,
 • hamulce – w obu modelach mamy hamulce tarczowe hydrauliczne, w Krossie model Shimano BR-M396, w Unibike – SHIMANO ACERA M447,
 • korby – w Viprze SHIMANO T521, natomiast w Evado Shimano Acera FC-M391,
 • piasty – SHIMANO ALIVIO M4050 w Unibike i Shimano FH-M475 w Krossie, ta w Krossie jest ciut lepsza.
 • cena – Kross Evado 5.0 kosztuje katalogowo 2899 zł, z kolei Unibike Viper Disc 2849 zł, 50 zł na korzyść Unibike.

Przechodząc do sedna – jeśli bardziej niż na marce zależy Ci na rowerze dobrym jakościowo, to wybierz Unibike Viper Disc. Unibike jest lepszy pod wieloma względami, dodatkowo jego cena jest niższa. Jak widać producent trzyma się zasady “lepszy osprzęt + ciut niższa cena”. Kross to topowa marka w Polsce i dyktuje warunki. Ceny mogą być niższe po sezonie, czyli właśnie w okolicach września – grudnia.

Inne propozycje

Unibike Viper DISC czy Kross Evado 5.0, a może jeszcze inny rower? Co do innych modeli w podobnej cenie, to warto się zastanowić nad Kellys Phanatic 30, Merida Crossway 40-D, Giant Roam 2 Disc.  Po sezonie ceny idą o ok. 10-15% w dół.

W podanym przedziale (+/-) proponujemy rowery szeregując od najlepszego:

 1. Kross Evado 5.0
 2. Unibike Viper Disc
 3. Kellys Phanatic 30
 4. Merida Crossway 40-D
 5. Giant Roam 2 Disc

PS. Zasada obliczania wielkości ramy w rowerze crossowym polega na zmierzeniu długości nogi od pachwiny do podłoża. Uzyskany wynik mnoży się razy 0,63. Wyjdzie rozmiar ramy w centymetrach. 1cal = 2,54 cm. Jeśli masz 71 cm długość nogi i 176 cm wzrostu, to dobry będzie rozmiar roweru M, czyli 19″.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]