Rowery dziecięce

Rowery dziecięce – jaki rower dla dziecka kupić?

rowery dziecięce - jaki rower dla dziecka kupić

Jaki rower dziecięcy kupić, to pytanie które zadaje sobie wielu rodziców, dziadków i wujków. Możliwości jest sporo. Rowery dziecięce to cały szereg produktów do jazdy dla dzieci w różnym wieku.

Przed wyborem konkretnego roweru dla dziecka polecamy zapoznać się z poniższym artykułem, który pomoże wybrać odpowiedni rodzaj roweru.

JAKI ROWER dziecięcy KUPIĆ?

Rowery dziecięce to kilka rodzajów rowerów. Wybór jest uzależniony od tego, ile lat ma dziecko lub – co bardziej dokładne, ile ma wzrostu. Rowery dziecięce dzielą się pod względem wielkości kół. Zobacz listę rowerów dziecięcych:

Jak spośród takiej oferty wybrać ten właściwy rower? Czym bardziej odpowiedni będzie rower 12″ czy 16″? Aby kupić dobry rower dla dziecka, zacznij od odpowiedzi na pytanie:

ILE LAT MA DZIECKO?

Rowery dziecięce można przypasować według wieku dziecka (zwłaszcza, jeśli nie znamy wzrostu):

 • do 2 latek (gdy tylko wstanie na nogi) – rowerek biegowy,
 • 2-4 lata – rower 12″,
 • 3-6 lat – rower 16″,
 • 5-7 lat – rower 20″,
 • 6-8 lat – rower junior 24″,
 • 8-10 lat – rower junior 24″ lub rower 26″ (dla dorosłych) na ramie XXS.
 • powyżej 10 lat – rower 26″ (dla dorosłych) na ramie XXS lub XS.

ILE wzrostu MA DZIECKO?

Dokładniejszy będzie wybór roweru pod kątem wzrostu dziecka:

 • do 90 cm – rowerek biegowy,
 • 84 – 100 cm – rower 12″,
 • 100 – 120 cm – rower 16″,
 • 120 – 135 cm – rower 20″,
 • 135 – 145 cm – rower junior 24″,
 • pow. 145 cm – rower 26″ (dla dorosłych) na ramie XXS (13″) lub XS (14″).

Rowery komunijne

Rowery komunijne, czyli te najczęściej kupowane na prezent dla dzieci. Wiek komunijny to ok. 8 lat, wzrost ok. 140cm. Standardowo przyjmuje się więc, że najlepszy będzie rower typu junior na kołach 24 cale. Nie mniej zdarza się, że dziecko ma mniej lub więcej wzrostu niż średnia. Dla niższego dziecka (poniżej 135 cm) można kupić rower na kołach 20″. Z kolei dla wyższego (powyżej 145 cm) rower dla dorosłych na kołach 26″ i najniższej ramie, która z reguły mierzy ok. 13-14″.

zobacz: rowery komunijne dla dzieci

Rowery junior 24″

Ostatni model przed wejściem w świat rowerów dla dorosłych. Rowery junior 24″ zostały stworzone z myślą o dzieciach w wieku ok. 8 lat. Rowery junior są popularne jako prezent komunijny ale i jako pierwszy “poważny” rower. Rower junior jest zazwyczaj góralem, czyli rowerem z przerzutkami, bez dodatkowych akcesoriów, służącym do jazdy po lesie. Produkowane są również rowery junior typu city – głównie z myślą o dziewczynkach. Taki rower posiada szeroką kierownicę, bagażnik, dzwonek, błotniki i jest oczywiście cięższy od roweru junior typu “górskiego”. Pozycja na tym rowerze jest też bardziej wyprostowana.

Zobacz: lista rowerów junior 24″

Rowery dziecięce 20″

Rower dla dziecka na kołach 20″ to już poważniejszy sprzęt. Kupowany jako drugi (po 12-calowym) lub trzeci (po 16-calowym) rower w życiu dziecka. Rowery dziecięce 20″ nie mają na wyposażeniu tylu gadżetów co 12″ i 16″ rowerki, ale można do nich dokupić sporo dodatkowych akcesoriów. Do rowerka zamontuje się błotniki, koszyczek z bidonem na kierownicę, licznik i podpórkę.

Zobacz: lista rowerów dziecięcych 20″

Rowery dziecięce 16″

Rower na kołach 16″ jest kupowany w dwóch przypadkach. 1) gdy dziecko nie miało okazji jeździć na rowerku 12″, a jest już dosyć wysokie. 2) gdy  wyrosło z rowerka 12″, ale jest za niskie na rower 20″. Często zdarza się, że dziecko uczy się jeździć na dwóch kółkach na rowerku 12″, a następnym rowerem jest już 20″. Rowery dziecięce 16″ to kopia “dwunastek”, z tą różnicą że mają ciut większe koła.

Zobacz: lista rowerów dziecięcych 16″

Rowery dziecięce 12″

Rower dziecięcy na kołach 12″ to pierwszy, “prawdziwy” rower w życiu dziecka. Wyposażone w błotniki, osłonkę na łańcuch i kierownicę i dzwoneczek. W rowerkach dla dziewczynek zdarzają się również koszyczki na kierownicę. Cechą charakterystyczną rowerków 12-calowych są kółka boczne, które umożliwiają dziecku samodzielną jazdę. Warto do takiego rowerka dokupić prowadnik, aby pomóc dziecku “wdrapać” się na górkę, przytrzymać podczas zjazdów oraz… uczyć jeździć na 2 kółkach!

Zobacz: lista rowerów dziecięcych 12″

Rowerki biegowe

Rowerki biegowe są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które uczą się chodzić. Rowerek biegowy pomaga uczyć się dziecku utrzymywać równowagę i może być użytkowany gdy tylko maluch wstanie na nogi. Ważne jednak, aby rowerek biegowy nie zastępował prawdziwego roweru, który umożliwia o wiele bardziej wszechstronny rozwój dziecka.

Zobacz: lista rowerków biegowych

Rowery dziecięce – jaki rower dla dziecka kupić?
Ocena: 5 (głosy: 5)

Napisz opinię

nine + 18 =