Porady rowerowe

Kaski na rower – o tym warto wiedzieć przed zakupem

kaski rowerowe

Są przynajmniej dwa powody, dla których przed rozpoczęciem przygody z rowerem warto zaopatrzyć się w kask. Po pierwsze, co oczywiste – bezpieczeństwo. Po drugie – jazda na rowerze bez kasku jest dziś passé. Nie warto jednak kupować kota w worku, by przypodobać się kolarskiemu środowisku. Dowiedz się zatem, w jakie kaski rowerowe warto zainwestować.

Szosa czy las? Poznaj rodzaje kasków na rower

Z pewnością masz swoją ulubioną kolarską dyscyplinę, którą uprawiasz wyczynowo lub amatorsko. W świecie wąskich specjalizacji na pewno nie zdziwi Cię fakt, że rodzajów kasków jest tyle, ile różnych typów rowerów i rowerowych dyscyplin. Dlatego pierwszą rzeczą, jaka musisz zrobić przed zakupem kasku na rower, jest odpowiedni wybór pod kątem typu jazdy. Zobacz, jakie typy kasków są najpopularniejsze.

  • Kask MTB – jest to najpopularniejszy, bowiem najbardziej uniwersalny typ kasku rowerowego. Rowerzyści używają go nie tylko do jazdy po górach, ale również na szosie, podczas rowerowej turystyki czy w mieście. Często zaopatrzony jest w daszek chroniący przed słońcem lub gałęziami.
  • Kask szosowy – są niemal równie popularne jak kaski MTB – także można spotkać je podczas jazdy po mieście czy na trasach turystycznych. Różnią się nieco bardziej aerodynamicznym kształtem i, w większości przypadków, brakiem daszka. Ich bardziej ekstremalna wersja to kaski do jazdy na czas, czyli takie, których konstrukcja jest superaerodynamiczna, przez co pozwala oszczędzać cenne sekundy. Wykorzystują je zawodowcy w etapach czasowych lub w kolarstwie torowym.
  • Kaski do jazdy ekstremalnej – w tej kategorii znajdziesz popularne orzeszki, wykorzystywane przez miłośników jazdy na BMX-ach, a także deskorolkowców i rolkarzy. Mają wzmocnioną konstrukcję, ale słabiej wentylują. Z kolei zamknięte kaski full-face chronią całą twarz podczas konkurencji zjazdowych w lasach i terenie górskim.
  • Kaski miejskie – czyli coś dla tych, którzy rowerem poruszają się głównie po mieście i nie do końca dobrze czują się, gdy mają na głowie kask o sportowym wyglądzie.

kaski rowerowe

Jaka technologia ochroni Twoją głowę?

Nowoczesne kaski na rower – no właśnie, co to oznacza? Coraz bardziej zaawansowane technologie pozwalają osiągnąć maksymalną ochronę przy zachowaniu niewielkiej wagi. W nowoczesnych kaskach stosuje się następujące technologie:

  • SPIN – podczas uderzenia siła energii sprawia, że ruchome wkładki wewnętrzne przesuwają się. Wykorzystana w ten sposób energia nie jest dzięki temu przekazywana do głowy. Technologia ta jest inspirowana działaniem płynów mózgowo-rdzeniowych, które w podobny sposób chronią mózg.
  • EPS – ta technologia polega na zastosowaniu wkładek o różnej gęstości, które skutecznie izolują uderzenia iż większa łatwością rozpraszają energię.

Wentylacja – kiedy jest szczególnie ważna?

Wentylacja to ważna funkcja kasku, jednak w niektórych sytuacjach nie musisz zbytnio troszczyć się o to, by Twój kask wentylował najlepiej spośród wszystkich. Postaw na dobrze wentylujący kask wtedy, gdy wkładasz w jazdę rowerową duży wysiłek – pokonujesz długie trasy lub wymagające górskie trasy. Podczas jazdy po mieście nie wkładasz w pedałowanie aż tak dużego wysiłku, dlatego wentylacja nie jest w miejskich kaskach kwestią kluczową.

Cena

Atestowane, bezpieczne kaski wcale nie muszą być drogie. Dobre kaski MTB czy szosowe mogą kosztować w okolicach 100zł – 200 zł. Najważniejsze, żeby posiadały atesty i certyfikaty potwierdzające ich trwałość, która zapewni Ci bezpieczeństwo. Oczywiście znajdziesz na rynku kaski na rower, których cena jest znacznie wyższa. Jednak wiąże się ona głównie z wygodą, masą i przewiewnością, niekoniecznie wpływa na bezpieczeństwo.

Oceń
[Total: 0 Average: 0]