Porady rowerowe

Jaki rower lepszy: 26 czy 29 cali?

koła 26 czy 29 cali

Przyjęło się, że mniejsze opony częściej spotkamy przede wszystkim w rowerach miejskich. Z kolei większy rozmiar opon lepiej sprawdza się w „góralach”. A zatem sprawdźmy, jaki rower lepszy: 26 czy 29 cali?

Rozmiar opon ma duże znaczenie dla komfortu jazdy w zależności od warunków i ukształtowania trasy. To właśnie główne przeznaczenie roweru decyduje o tym, na jakie opony powinniśmy się zdecydować.

Rozmiar opon 26 i 29 cali stanowi najczęściej spotykany przedział w przypadku rowerów dla osób dorosłych. Wielu producentów postanowiło znaleźć złoty środek, dlatego często spotkamy się również z oponami o średnicy 27,5 cali. W jaki sposób rozmiar opon wpływa na jazdę i czym kierować się przy ich wyborze? Jaki rower lepszy: 26 czy 29 cali?

Kiedy wybierać mniejsze opony 26 cali?

Z oponami 26-calowymi spotkamy się najczęściej w przypadku rowerów miejskich. Niemniej jednak, także rowery górskie są dostępne w tym wariancie. Mniejsze opony to większa zwrotność oraz świetna przyczepność. Rowery z taki rozmiarem opon świetnie sprawdzają się na krętych trasach gdy wymagamy błyskawicznych manewrów.

To także mniejsza waga całkowita jednośladu co znajduje zastosowanie w łatwiejszym zdobywaniu stromych podjazdów. Patrząc na te zalety, 26-calowe opony wcale nie przekreślają dobrych właściwości jezdnych w terenie.

Kiedy wybrać większe opony 29 cali?

Największe rozmiary opon, w tym 29-calowe, częściej spotkamy w przypadku rowerów górskich i crossowych. Ich zaletą jest przede wszystkim lepsze amortyzowanie nierówności oraz przeszkód na drodze. Większa średnica opon pozwala także uzyskać większe prędkości zarówno w trakcie zjazdów jak i podjazdów.

Minusem jest jednak większa waga roweru co przekłada się na trudniejsze pokonywanie bardzo stromych podjazdów. Alternatywą dla opon 26 i 29 calowych może być bardzo popularny rozmiar 27,5 cali. To świetny kompromis pozwalający zrównoważyć tryb jazdy.

Rowery na kołach 26 cali i 29 cali

  1. Rowery Kross 29 cali
  2. Rowery Merida 26 cali
Oceń
[Total: 0 Average: 0]