Porady rowerowe

Jaki rower dla babci?

Jaki rower dla babci?

Czy rower dla babci będzie dobrym prezentem? Jak najbardziej! Rekreacyjne kolarstwo w starszym wieku przynosi niezliczone korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Dlatego też, wielu lekarzy zaleca seniorom właśnie regularną jazdę na rowerze. Aby nasz prezent okazał się w pełni trafiony, musimy zwrócić uwagę na kilka elementów, które złożą się na wygodę jazdy. To właśnie komfort jest najważniejszy w przypadku wyboru jednośladu dla osoby starszej. Jaki rower dla babci będzie najlepszy?

Wybór ramy w kontekście komfortu jazdy

Czy rower dla babci koniecznie musi być „damką”? Absolutnie nie! Te ramy wciąż są bardzo stylowe i cieszą się uznaniem płci pięknej, jednak rower z „męską” ramą także spisze się świetnie.

Sam rozmiar ramy zależy dobrać do rozmiaru osoby starszej. Z całą pewnością nie może być ona zbyt duża, bo to utrudniłoby samą jazdę, a także schodzenie z roweru. Większe znaczenie ma materiał, z jakiego wykonana jest rama jednośladu. Unikajmy ram stalowych, które są cięższe. Jaki rower dla babci? Przede wszystkim lekki, a zatem wybierzmy lżejszą i wytrzymałą ramę aluminiową.

Jakie siodełko jest najlepsze dla osoby starszej?

Na wygodę jazdy bardzo mocno wpływa kształt i rozmiar siodełka. W kontekście osoby starszej powinno być ono szerokie aby zapewnić komfort i stabilizację kręgosłupa. Mitem jest jednak to, że siodełko powinno zapewniać wyprostowaną sylwetkę. Nic bardziej mylnego. Najbardziej optymalna jest pozycja delikatnie pochylona.

W przypadku gdy nasze ciało na rowerze jest wyprostowane, kręgosłup przenosi wszelkie drgania i uskoki na nierównościach wprost na nasz kręgosłup. A to oczywiście nie jest wskazane w przypadku roweru dla osoby starszej.

Rozmiar kół w rowerze dla babci

W przypadku jednośladów dla osób starszych zaleca się wybór większych opon. Gwarantują one lepsze amortyzowanie wybojów i nierówności. Pozwalają także na łatwiejsze pedałowanie i zwiększają przyjemność z jazdy. Dobrym wyborem będą opony 27,5 lub 28 calowe.

Do samej jazdy miejskiej można wybrać także rozmiar opon 26”. Przy wyborze rozmiaru opon należy także uwzględnić wzrost osoby starszej.

TOP 3 rowerów dla babci

Oceń
[Total: 4 Average: 4.5]