Porady rowerowe

Różne style użytkowania roweru elektrycznego a moc roweru

Rowery elektroniczne do pojazdy, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Uznawane są za znakomity środek transportu w mieście, a także – doskonały sposób na rekreację i wspomaganie aktywności fizycznej. Rower elektryczny nie tylko pozwala uniknąć stania w korkach, ale także jest niesamowicie komfortowy w codziennym użytkowaniu. Na rynku dostępne są rodzaje rowerów, które różnią się między sobą nie tylko typem, ale także rodzajem i mocą silnika.

Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje silników elektrycznych występują w rowerach?

Silniki elektryczne, które montuje się w rowerach, podzielić można ze względu na ich działanie, zastosowanie oraz napięcie. W rowerach elektrycznych występują silniki:

  • w tylnej piaście,
  • w przednim kole,
  • centralne w rowerze elektrycznym,
  • przekładniowe i bezprzekładniowe.

W jaki sposób działa rower elektryczny?

Aby dowiedzieć się, jak dopasować moc roweru elektrycznego, warto zorientować się, na jakiej zasadzie on działa. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że silnik stanowi jedynie wspomaganie jazdy – działa wyłącznie do prędkości 25 na godzinę. Po przekroczeniu tej prędkości, wspomaganie silnika elektrycznego zwyczajnie się wyłącza. Rowerzysta nie ma także możliwości jazdy, korzystając wyłącznie z samego silnika elektrycznego, bez pracy nóg. Dlatego też rower elektryczny, tak samo jak zwykły rower, uznawany jest za sposób na utrzymanie kondycji. Ogromną zaletą tego typu urządzenia jest fakt, że znacznie wspomaga ono jazdę na dłuższych trasach bądź też stromych podjazdach. W zależności od potrzeb, rowerzysta może regulować potrzebną mu siłę wspomagania.

Jakie są zalety elektrycznych silników do roweru?

Silniki do rowerów posiadają wiele plusów, które czynią je rozwiązaniem wartym uwagi. Są to między innymi:

  • ograniczenie zmęczenia dzięki wspomaganiu elektrycznemu,
  • odciążenie kolan podczas stromych podjazdów,
  • cicha praca,
  • brak generowania spalin szkodliwych dla środowiska,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • unikanie korków, zwłaszcza w zatłoczonych miastach,
  • brak konieczności płacenia ubezpieczeń i OC.

Jak dopasować moc silnika do stylu jazdy?

Większość dostępnych na rynku rowerów elektrycznych posiada silnik o mocy 250W. Oczywiście, na rynku dostępne są także mocniejsze urządzenia – trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zgodnie z przepisami prawa, klasyfikowane są one jako motorowery. W procesie podejmowania decyzji przydatny może okazać się pomiar mocy roweru, wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia.

Osobom, które na co dzień poruszają się w spokojnym, stałym i umiarkowanym stylu, z powodzeniem wystarczą standardowe silniki, które świetnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Z kolei rowerzyści, którzy planują przy pomocy swoich rowerów elektrycznych pokonywać bardziej wymagające, strome trasy wymagające nie lada kondycji fizycznej, mogą zdecydować się na mocniejszy silnik, który zagwarantuje bardziej efektywne wsparcie.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]