Jaki rower kupić? FAQ

Dla osoby ważącej 120 kg lepszy jest rower górski czy rower crossowy?

Mam dylemat czy zdecydować się na rower górski czy na crossowy. Posiadam 188cm wzrostu i 120 kg wagi. Na rower chcę przeznaczyć od 3000 do 4000 złotych. Pozdrawiam, Dawid

Nasza odpowiedź

Rowery crossowe i górskie w zaproponowanej przez Dawida cenie to już wysoka półka osprzętowa.

Dawid nie napisał, gdzie i jak zamierza jeździć, więc zapewne nie to jest jedynym powodem jego zapytania. Drugim może być waga – 120 kg. Zaczniemy więc od niej. Producenci rowerów w zasadach użytkowania rowerów określają maksymalny dopuszczalny ciężar, jaki może wieźć rower. Chodzi tu bowiem o zachowanie gwarancji, gdyby coś się stało. Ważąc 120 kg polecam unikać tanich rowerów – zarówno górskich rekreacyjnych jak i crossowych.

Przechodząc do sedna – najlepszy byłby rower trekkingowy, który ma przewidziane wożenie sakw i toreb na bagażniku. Wybierając spomiędzy crossówki i górala, zdecydowanie postawiłbym na górala – z kołami 29 cali a co najmniej 27,5 cala. Taki rower będzie po 1 – mocny i stabilny, a po 2 – duże koła świetnie zachowują się na asfalcie. Nie odbiegają wiele od crossówek.

Co do konkretnych modeli takich górali w podanej cenie, to na uwagę zasługują przede wszystkim Merida Big Nine 500 oraz Cube Attention SL. Są to również rowery najdroższe, w okolicach 4000zł. Tańsze są rowery Kross Level B6 oraz Giant Talon 2 LTD, ale również sprawdzą się w podanym przypadku.

W podanym przedziale (+/-) proponujemy rowery szeregując od najlepszego. Po kliknięciu w rower zobaczysz oferty sklepów:

  1. Merida Big Nine 500
  2. Cube Attention SL
  3. Kross Level 6.0
  4. Giant Talon 2 LTD

Biorąc pod uwagę Twój wzrost, czyli 188 cm to najlepszy będzie rozmiar ramy M (rower 29er są duże). Nie podałeś jednak rozmiaru nogi, więc może się zdarzyć, że to L-ka będzie lepsza.

PS. Do dobrania odpowiedniego rozmiaru ramy potrzebna jest jeszcze długość nogi (od pachwiny do podłoża). Orientacyjny rozmiar ramy w centymetrach sprawdzisz mnożąc długość nogi przez 0,238.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]