Porady rowerowe

Jaki rower na wzrost 130 cm?

jaki rower na 130 cm

Rowery dla dzieci często zwykło się nazywać rowerami komunijnymi. Ich rozmiar jest bardzo zbliżony do jednośladów dla dorosłych. Istnieją jednak istotne różnice w rozmiarze ramy i kół. Rower dostosowany do wzrostu dziecka zapewnia lepsze właściwości jezdne i jest gwarancją udanego prezentu.

Przedział 130cm dotyczy głównie dzieci w okolicach 10-12 roku życia. Jaki rower na wzrost 130 cm najlepiej spełni swoje funkcje?

Jaki rodzaj roweru wybrać?

Podstawową kwestią jest to, w jaki sposób rower będzie najczęściej używany przez dziecko lub nastolatka. Jeżeli jednoślad będzie się poruszał głównie po płaskich nawierzchniach, dobrym wyborem będzie rower miejski. Najmłodsi kolarze uwielbiają jednak wyprawy po za miasto.

W tych warunkach najlepiej sprawdzają się oczywiście klasyczne rowery górskie. Jeżeli chcemy zrównoważyć styl jazdy i sprawić aby jednoślad doskonale sprawdzał się w każdych warunkach, warto przemyśleć zakup wielozadaniowego roweru trekkingowego.

Rozmiar ramy w rowerze komunijnym

Jaki rower na wzrost 130 cm sprawdzi się najlepiej? Ważnym czynnikiem jest wybór rozmiaru ramy. Dla zdecydowanej większości dzieci o tym wzroście najlepiej sprawdzi się rama o rozmiarze 14 cali. Jeżeli natomiast wysokość kroku przekracza 68-69 centymetrów, możemy zdecydować się na ramę 15 cali.

Dotyczy to klastycznych rowerów dla dzieci i nastolatków. Nieco inaczej wygląda kwestia zakupu wyczynowego roweru BMX. Tutaj rama może być nieco mniejsza i trudno dobrać ją „na oko”. W tym przypadku dziecko powinno mieć możliwość krótkiej przejażdżki przed zakupem.

Rozmiar kół w rowerach dla dzieci i nastolatków

Dla osób o wzroście 130 cm najczęściej wybiera się rozmiar kół 24 cale. Nieco większe opony czasami stosuje się w rowerach górskich przeznaczonych na trudne i wymagające trasy. Pamiętajmy również, że opisujemy tu jedynie teoretyczne dopasowanie rozmiaru ramy i kół do wzrostu dziecka.

Czasem zdarzają się jednak sytuacje, w których osobie o wzroście 130 cm pasować będą nieco większe lub mniejsze rowery. Wiele zależy od uwarunkowań fizycznych i indywidualnego rozwoju. Przykładem takich rowerów są rowery dziecięce Kross.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]