Porady rowerowe

Jaki rower lepszy: 26 czy 28 cali?

26 czy 28 cali rower

Wchodząc do sklepu rowerowego zastanawiasz się co kupić: rower 26 czy 28 cali? Poniższy artykuł pomoże Ci dokonać wyboru i kupić najlepszy rower.

Wybór rozmiaru opon to częsty dylemat, z którym mają do czynienia kolarze poszukujący roweru górskiego. Choć powszechna opinia głosi, że do jazdy w terenie zawsze lepiej wybierać większe opony, to mniejsza średnica kół broni się wieloma zaletami. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie oczekujemy od naszego jednośladu. Choć 2 cale wydają się niewielką różnicą, to w przypadku rozmiaru opon, te kilka centymetrów ma istotny wpływ na właściwości jezdne.

Mniejsze rozmiary opon ze względu na swoją zwrotność i mobilność często znajdują zastosowanie w przypadku rowerów miejskich. Mniejsze opony są także obowiązkowe w przypadku wyczynowej jazdy np. na BMX-ie. Z kolei duże rozmiary opon częściej przypisuje się rowerom przeznaczonym do jazdy w terenie. Jednak czy rzeczywiście jest to prawda? Jak się okazuje – niekoniecznie. Jaki rower lepszy: 26 czy 28 cali?

Zalety i wady mniejszych opon 26-calowych

Mniejsze opony to większa zwrotność oraz podatność jednośladu na szybkie manewry. To także niższa waga całego roweru. W przypadku rowerów górskich, mniejsze opony doskonale sprawdzają się na bardzo krętych trasach gdy szybkość manewru ma kluczowe znaczenie. Taka średnica opon pozwala także na łatwiejsze pokonywanie bardzo trudnych wzniesień. Wady? Nieco gorsza amortyzacja na przeszkodach i nierównościach. Minusem są także nieco mniejsze prędkości osiągane na zjazdach, a także przy podjazdach na łagodniejszych wzniesieniach.

Rowery 26-calowe są obecnie bardzo często kupowane już na komunię. Dzieci są coraz wyższe, a dobierając np. ramę XS i koła 26 cali kupisz idealny rower na komunię.

Zalety i wady większych opon 28-calowych

Na wstępie należy powiedzieć, że 28-calowe opony są przede wszystkim w rowerach crossowych, trekkingowych i miejskich. W rowerach górskich znacznie częściej spotkamy się ze średnicą 27,5 cala. Taka niewielka różnica nie wpływa jednak na właściwości jazdy. Większe opony wiążą się z możliwością rozwijania większych prędkości. Takie rowery górskie znacznie łatwiej pokonują przeszkody i sprawdzają się w bardzo wymagającym terenie. Kosztem tych zalet jest nieco mniejsza zwrotność oraz większa waga pojazdu. Jaki rower lepszy: 26 czy 28 cali? Jak widzisz, wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań i wymagań względem jazdy.

Rower 26 czy 28 cali?

Podsumowując, aby dokonać właściwego wyboru musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. po jakim terenie będziesz głównie jeździć,
  2. ile masz wzrostu,
  3. jaki rozmiar ramy roweru chcesz kupić,
  4. jak wysokie masz nogi,
  5. jaki typ roweru preferujesz.

Najlepiej sprawdza się przymiarka, dlatego zachęcamy do udania się do najlepszego sklepu rowerowego.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]