Porady rowerowe

Jaki rower dla osoby chorej na kręgosłup?

jaki rower dla osoby chorej na kregoslup

Mity na temat kolarstwa powtarzane nie tylko przez samozwańczych ekspertów, ale także przez lekarzy, potrafią być przerażające dla kogoś, kto dobrze zna temat. Jednym z najbardziej błędnych i szkodliwych przekonań jest to, że osoby chore na kręgosłup powinny zadbać o wyprostowaną sylwetkę w trakcie jazdy na rowerze. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego! Sprawdźmy, jaki rower dla osób chorych na kręgosłup jest najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem.

Pochylona sylwetka na rowerze jest lepsza!

Wyprostowana sylwetka na rowerze jest zdrowa? Nic z tych rzeczy. W praktyce, Twój kręgosłup staje się przedłużeniem ramy i zaczyna przenosić wszelkie drgania na nierównościach i wybojach. Twoje ciało staje się dodatkowym amortyzatorem. Czy to brzmi dobrze w przypadku osoby z chorym kręgosłupem? Na pewno nie!

Pochylona sylwetka sprawia, że nasze ciało zyskuje lepszą ergonomię oraz nie jest obciążane przez nierówny teren. To szczególnie istotnie w przypadku rowerów górskich i crossowych. Oczywiście mówimy o delikatnym pochyleniu, a nie o dużym „garbie”.

Indywidualne schorzenia kręgosłupa mają znaczenie

No dobrze, ale co w przypadku osób, które nie mogą się pochylać ze względu na ból? Tutaj rzeczywiście jedynym rozwiązaniem jest sylwetka wyprostowana. Musimy jednak dołożyć wszelkich starań, aby wybrać rower ze świetną amortyzacją. Chodzi o to, aby wszystkie drgania zostały wytracone zanim dojdą do naszego ciała.

Jaki rower dla osób chorych na kręgosłup wybrać? Należy tu uwzględnić kilka ważnych czynników: rodzaj siodełka, rozmiar opon, a także jakość amortyzatorów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dla osób chorych na kręgosłup świetnie sprawdzą się specjalne, duże opony balonowe, które doskonale amortyzują wszelkie wstrząsy. Dodatkową ochronę zapewnią nam amortyzatory, najlepiej takie z większym skokiem (około 100mm). W ten rodzaj widelców najczęściej wyposażone są rowery crossowe lub górskie.

Ostatnim bastionem chroniącym przed „resztkami” wstrząsów będzie żelowe lub sprężynowe siodełko. Tak wyposażony rower nawet w przypadku wyprostowanej sylwetki będzie przystosowany i odpowiedni dla osoby chorującej na kręgosłup.

Koniecznie przed zakupem skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Rowery dla osób chorych na kręgosłup

Sprawdź rowery marek:

  1. Rowery Kross
  2. Rowery Kellys
  3. Rowery Unibike
Oceń
[Total: 2 Average: 3.5]