Porady rowerowe

Hulajnogi elektryczne – jakie zasady obowiązują podczas jazdy?

hulajnogi elektryczne art

Hulajnogi elektryczne zawojowały polskie ulice – praktycznie w każdym większym mieście w naszym kraju możemy spotkać osoby w różnym wieku poruszające się na tych nowoczesnych urządzeniach. Nie wszyscy użytkownicy hulajnóg elektrycznych zdają sobie jednak sprawę z tego, że jako uczestnicy ruchu drogowego, muszą przestrzegać określonych zasad i przepisów prawa.
Hulajnogi elektryczne zawojowały polskie ulice – praktycznie w każdym większym mieście w naszym kraju możemy spotkać osoby w różnym wieku poruszające się na tych nowoczesnych urządzeniach. Nie wszyscy użytkownicy hulajnóg elektrycznych zdają sobie jednak sprawę z tego, że jako uczestnicy ruchu drogowego, muszą przestrzegać określonych zasad i przepisów prawa. Niezastosowanie się do tych reguł grozi między innymi karą grzywny. Jak więc wygląda jazda na hulajnodze elektrycznej ze strony prawnej?

Hulajnogi elektryczne a nowe przepisy od 20 maja 2021 roku

Hulajnogi elektryczne zyskały ogromną popularność w ostatnich latach głównie za sprawą swojej mobilności. Te niewielkie i lekkie urządzenia pozwalają bowiem na szybsze i sprawniejsze poruszanie się po ulicach miasta oraz sprytne ominięcie korków. Ze względu na rosnącą ilość użytkowników hulajnóg polski rząd zdecydował się na objęcie tych pojazdów regulacjami prawnymi. Przepisy te weszły w życie 20 maja 2021 roku i określają dokładnie, czym jest i gdzie może poruszać się hulajnoga z napędem elektrycznym.

Według prawa hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez jednego kierującego. Wynika z tego więc, że jazda na hulajnodze przez więcej niż jedną osobę jest całkowicie zabroniona. Ponadto, nowe przepisy wskazują, że każdy producent pojazdów elektrycznych, który posiada w swojej ofercie hulajnogi z napędem elektrycznym, musi je wyposażyć w odpowiednie elementy, by mogły być dopuszczone do ruchu.

Urządzenia tego typu muszą posiadać sprawny hamulec, przednie i tylne oświetlenie, sygnał dźwiękowy, stopkę oraz identyfikator producenta. Warto też wspomnieć, że hulajnoga elektryczna może mieć maksymalnie 140 centymetrów długości, 90 szerokości, a jej waga nie może przekraczać 30 kilogramów.

hulajnogi elektryczne

Gdzie można poruszać się hulajnogą elektryczną?

Hulajnogi elektryczne mogą poruszać się wyłącznie po określonych częściach drogi, by nie stanowiły zagrożenia dla pieszych i kierowców. Ze względu fakt, że nie są to pojazdy turystyczne, a pełnoprawni użytkownicy ruchu drogowego, jak na przykład rowery, hulajnogi z napędem elektrycznym mogą poruszać się wyłącznie po drogach rowerowych lub pasach dla rowerów, jeśli są one wyznaczone. Dodatkowo, maksymalna prędkość dla hulajnóg elektrycznych wynosi 20 km/h. Natomiast w sytuacji, gdy jedyną możliwą trasą dla hulajnogi jest chodnik, obowiązuje ograniczenie prędkości do 3-5 km/h.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]