Porady rowerowe

Dlaczego należy jeździć rowerem w okularach?

jakie okulary na rower

Rower to Twoja pasja? Nie wyobrażasz sobie weekendu bez wycieczek rowerowych i męczącego treningu? A może codziennie dojeżdżasz rowerem do pracy? W każdym z tych przypadków warto zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Jazda na rowerze wymaga specjalnego stroju i odpowiednich akcesoriów. Okulary rowerowe, które chronią Twoje oczy przed słońcem i mechanicznymi uszkodzeniami, są niezbędne – niezależnie od tego, jaką jazdę preferujesz.

Dlaczego warto zainwestować w okulary kolarskie?

Jeśli wybierasz się na spokojną przejażdżkę po mieście, nie musisz od razu inwestować w sportowy model, jednak zawsze warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Okulary chronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem, ale również przed pyłem czy muszkami, które mogłyby wpaść Ci do oka w trakcie jazdy. Jeżeli z kolei preferujesz bardziej ekstremalną jazdę, okulary kolarskie powinny być Twoim obowiązkowym wyposażeniem. Dlaczego warto zainwestować w okulary słoneczne na rower? Okulary rowerowe mogą pełnić kilka istotnych funkcji w przypadku bardziej wyczynowej jazdy. Każdy rowerzysta przyzna, że w trakcie szybkiej jazdy pod wiatr i na szybkich zjazdach są wręcz niezastąpione. Jakie są ich podstawowe zalety?

  • Chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
  • Stanowią doskonałą ochronę przed błotem, kamyczkami czy gałęziami.
  • Zapobiegają wpadnięciu do oka piasku, kurzu i owadów.
  • Pomagają chronić Twoje szkła korekcyjne, jeśli nosisz okulary z wkładką korekcyjną.

Czym powinny się wyróżniać dobre okulary na rower?

Jakie powinny być okulary rowerowe? W przypadku każdych okularów sportowych powinieneś przede wszystkim postawić na wygodę i funkcjonalność. Liczy się więc wytrzymała oprawka, dostosowana do aktywności fizycznej. Takie okulary muszą być doskonale dopasowane do naszej głowy – nie mogą być za luźne, bo wtedy będą spadać w trakcie szybkiej jazdy, ale też za ciasne ani za ciężkie, ponieważ po kilkugodzinnej jeździe na rowerze pozostawią na Twojej twarzy bolesne odciski. Okulary kolarskie muszą idealnie przylegać do twarzy i mieć szeroki kąt widzenia. Niektóre modele są wyposażone w specjalne gumki przytrzymujące okulary na głowie. Możesz też zdecydować się na specjalistyczne gogle do rowerowej jazdy. W przypadku intensywnego wysiłku warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę okularów rowerowych: niektóre modele mają specjalnie wentylowane szkła, dzięki czemu nie parują. Otwory w górnej części okularów gwarantują lepszy przepływ powietrza, a tym samym niwelują możliwość osadzania się pary od wewnętrznej strony. To bardzo ważny szczegół, jeśli planujesz intensywny wysiłek fizyczny lub udział w zawodach kolarskich.

Jakie są rodzaje okularów kolarskich?

Okulary sportowe to bardzo ważny element wyposażenia w przypadku wszystkich sportów uprawianych na świeżym powietrzu – i to niezależnie od pory roku. Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest bardzo ważna, dlatego zawsze warto wybierać okulary sprawdzonych marek, ponieważ musisz mieć gwarancję, że system stosowanych filtrów jest wystarczający. Filtry przeciw szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu to podstawa. Na jakie modele okularów kolarskich warto zwrócić uwagę?

  • Okulary fotochromowe, w których soczewki przyciemniają się wraz ze wzrostem natężenia światła. Takie okulary to doskonałe rozwiązanie dla osób, które preferują wycieczki rowerowe również wieczorem, ponieważ okulary te pozwalają na doskonałą widoczność po zachodzie słońca.
  • Okulary kolarskie z warstwą hydrofobową. To rozwiązanie z pewnością również zasługuje na uwagę. Głównym zadaniem dodatkowej powłoki jest odpychanie wody, dzięki czemu nawet w trakcie deszczu okulary pozwalają na doskonałą widoczność.
  • Okulary na rower z wymiennymi szkłami.
  • Gogle rowerowe.
  • Okulary polaryzacyjne, które niwelują odblask światła i poprawiają widzenie.

Warto postawić na sprawdzone marki

Dzięki okularom rowerowym zapewnisz sobie komfortową i bezpieczną jazdę. Okulary rowerowe powinny być przede wszystkim doskonale dopasowane do użytkownika i jazdy, jaką preferuje. W sklepie sportowym MikeSport dostępne są modele przeznaczone dla dzieci, kobiet i mężczyzn, a także w najróżniejszych fasonach i kolorystyce, dlatego z pewnością znajdziesz odpowiedni model dla siebie.

Oceń
[Total: 0 Average: 0]