Coraz więcej osób przekonuje się do korzystania z roweru na co dzień. Trudno się temu dziwić – zalet częstych przejażdżek nie brakuje. Jeżdżąc na rowerze poprawiasz kondycję i dbasz o zdrowie. To także przyjemny sposób na aktywny wypoczynek i relaks. Brzmi zachęcająco? Sprawdź, co zrobić, by zostać miejską rowerzystką!
Czym charakteryzuje się damski rower miejski?
Niektórzy tradycjonaliści twierdzą, że rower miejski to nic innego jak klasyczna damka. To nie do końca prawda, jednak rzeczywiście konstrukcja rowerów miejskich bazuje na podstawowych rozwiązaniach charakterystycznych dla damskich modeli.
Chodzi głównie o obniżoną ramę – charakterystycznie wygięta lub mocno opadająca górna rurka, oprócz tego, że wspomaga utrzymanie ergonomicznej, wyprostowanej postawy, ułatwia też wsiadanie na rower „po damsku” i jazdę np. w spódnicy.
Współczesne damskie rowery miejskie wyróżniają się jednak wyrazistym, nowoczesnym designem. Jedną z istotnych cech tych pojazdów jest estetyka i styl. To jednoślady, którymi poruszamy się w publicznych, tętniących życiem miejscach, więc wygląd ma znaczenie.
Najważniejsze aspekty techniczne damskich rowerów miejskich
Wybierając idealny model roweru dla siebie zwróć uwagę na kilka elementów. Po pierwsze – aspekty techniczne. To może wydawać się najtrudniejszą częścią, jednak na szczęście damskie rowery miejskie uchodzą za bardzo przyjazne dla użytkowniczek.
Cechują się prostotą i optymalnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami. Pamiętaj jednak, że przed zakupem musisz rozstrzygnąć m.in. kwestie materiału wykonania ramy oraz ilości biegów.
Ramy takich jednośladów przeważnie wykonane są z aluminium lub stali. Choć te stalowe są trwalsze, to w damskich rowerach miejskich, przeznaczonych raczej do rekreacyjnej jazdy w mało wymagającym terenie, dobrze sprawdzają się lżejsze stopy z aluminium.
Myśląc o ilości biegów także możesz dążyć do jak największej prostoty – choć nie warto całkowicie rezygnować z przerzutek. Wyposażony w nie damski rower miejski ułatwi ci pokonywanie terenów o różnej nawierzchni czy kącie nachylenia.
Design w stylu retro i modna kolorystyka – damski rower miejski Romet
Komfort użytkowania miejskich rowerów damskich
Kolejnym ważnym elementem jest wielkość kół oraz siodełka. Dobór średnicy koła zależy od wzrostu użytkowniczki oraz od zakładanego rodzaju eksploatacji. Przyjmuje się, że koła o rozmiarze 26’’ przeznaczone są dla osób o wzroście poniżej 170 cm, zaś rozmiar 28’’ jest dobry dla osób wyższych niż 175 cm.
To jednak tylko uśrednione widełki, bo równie ważny jest sposób użytkowania pojazdu. Koła 28-calowe doskonale sprawdzają się na równych powierzchniach z przewagą prostych odcinków, dlatego to właśnie z nimi najczęściej spotykamy się w damkach.
Kwestia siodełka w dużej mierze skupia się na połączeniu trzech kluczowych parametrów:
- Zgodności anatomicznej,
- Odpowiedniego poziomu komfortu,
- Stylowym designie.
Właśnie dlatego przed zakupem warto wybrać się np. do salonu Romet i sprawdzić, czy dane siodełko spełnia nasze oczekiwania, czy konieczna będzie jego wymiana na inny model.
Wyjątkowy, designerski i komfortowy damski rower miejski Romet
Damski rower miejski – idealny model już na ciebie czeka!
Po zmierzeniu się z rowerowymi zagadnieniami technicznymi reszta jest czystą przyjemnością. Wybór koloru i kształtu ramy, a także dodatków takich jak koszyk na zakupy to już w pełni sprawa twoich upodobań. Pozostaje ci znaleźć odpowiedni sklep rowerowy z dobrymi jakościowo produktami i wskoczyć na siodełko. Udanych przejażdżek!
Materiał zewnętrzny