Jaki rower kupić? FAQ

Author Spirit 29 czy Kross Level B5

Witam, szukam roweru dla syna który ma 14 lat, 178 cm wzrostu i ciągle rośnie. Rozważam model Author Spirit 29 lub Kross Level B5. Nie wiem też czy wybrać ramę 19″ czy 21”? Proszę o pomoc we właściwym doborze roweru. Pozdrawiam, Arek

Nasza odpowiedź

Rowery górskie na kołach 29 cali to dobry wybór w przypadku osoby, która na swój wiek jest wysoka i ciągle rośnie. Taki rower nada się na dalekie wyprawy, górskie szaleństwo i rekreacyjną jazdę poza miastem. Author Spirit to rower produkcji czeskiej, natomiast Kross Level B5 polskiej. Nie będziemy tu jednak patrzeć na kraj pochodzenia, a na rzeczywiste walory obu tych rowerów. Aby dokonać właściwego wyboru pomiędzy tymi dwoma rowerami zobaczmy, co kryje ich osprzęt.

Porównanie

Do najważniejszych komponentów, które warto brać pod uwagę przy zakupie roweru MTB 29er należą: widelec (przedni amortyzator), przerzutki (zwłaszcza tylna), liczba biegów, hamulce, korby i piasty. No i oczywiście cena. A więc po kolei:

 • widelec – lepszy jest w Authorze – olejowy. Skoku mają po tyle samo czyli 100mm,
 • przerzutki – w Authorze Shimano Alivio, w Krossie półka wyżej Shimano Deore Shadow,
 • liczba biegów – 27 w Spirice do 30 w Krossie, oczywiście lepiej więcej niż mniej
 • hamulce – w obu modelach mamy hamulce tarczowe hydrauliczne, w Krossie marki Shimano, w Authorze – Tektro,
 • korby – w Levelu B5 mamy model korby SR Suntour, natomiast w Authorze Shimano M-4000,
 • piasty – SHIMANO HB-M475 w Krossie i Quandoo w Authorze,
 • cena – Kross Level B5 kosztuje katalogowo 3299 zł, z kolei Author Spirit 2999 zł, 299zł na korzyść Authora.

Przechodząc do sedna – jeśli zależy Ci na dłuższych i trudniejszych trasach, to lepiej wybrać rower z większą liczbą przerzutek (Kross Level B5). Kross jest lepszy pod wieloma względami, ale oprócz widelca i przerzutek są to różnice niewielkie. Cena może więc odgrywać dużą rolę. Pod koniec sierpnia rozpoczynają się wyprzedaże, więc oba rowery można dostać taniej.

Inne propozycje

Author Spirit 29 czy Kross Level B5, a może jeszcze inny rower? Co do innych modeli w podobnej cenie, to warto się zastanowić nad Haibike Seet Hardnine 4.0, Unibike Evo 29 i Meridą Big Seven 300. Po sezonie ceny idą o ok. 10-15% w dół.

W podanym przedziale (+/-) proponujemy rowery szeregując od najlepszego. Po kliknięciu w rower zobaczysz oferty cenowe:

 1. Kross Level B5
 2. Author Spirit 29
 3. Haibike Seet Hardnine 5.0
 4. Unibike Evo 29
 5. Merida Big Seven 300

PS. Zasada obliczania wielkości ramy w rowerze górskim polega na zmierzeniu długości nogi od pachwiny do podłoża. Uzyskany wynik mnoży się razy 0,238. Wyjdzie rozmiar ramy w calach. 1cal = 2,54 cm. Jeśli syn ma obecnie 14 lat i już 178 cm, to można śmiało kupić rozmiar M. Do “L”-ki może być  za niski, ale aby się upewnić najlepiej przejść się do pierwszego z brzegu sklepu rowerowego i przymierzyć się do 29-tki.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]