Porady rowerowe

6 rzeczy, które musisz zrobić przed długą wyprawą rowerową!

przed wyprawa rowerowa

Codzienna wielokilometrowa jazda na rowerze. Zwiedzanie i odkrywanie we własnym rytmie. Satysfakcja z przejechania wyznaczonej trasy. Moc zahartowanego ciała. To czeka na Ciebie, jeśli zdecydujesz się na wakacje na rowerze. Jak przygotować się do takiej wyprawy? Podpowiadamy!

Kiedy paliwo kosztuje coraz więcej i magiczne 6 złotych staje się codziennością, a perspektywy na kolejne lato nie wygląda lepiej, może warto pomyśleć o turystyce rowerowej. Jest jeszcze dużo czasu, by przygotować się na taki wyjazd w 2022 roku. Dlatego już teraz przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad dotyczących kilkudniowej wycieczki rowerowej. Ruszam!

Znajdź pomysł na wyjazd

Decyzja zapadła – następne wakacje spędzę na rowerze. Tylko co teraz? Gdzie jechać? Czy ma to być wyprawa sportowa, czy spokojna jazda nakierowana na zwiedzanie? A może coś zupełnie innego? W naszym kraju nie brakuje fantastycznych miejsc do zwiedzania. Warto choćby poznać najciekawsze 4 długodystansowe trasy rowerowe w Polsce, które oferują zarówno wyzwanie dla ciała, jak i zachwyt ducha nad przyrodą i zabytkami!

Wyprawa krajoznawcza w spokojnym rytmie, będzie wymagała innego przygotowania, niż próba jak najszybszego przejechania setek kilometrów. Jeśli zamierzasz nadać wyprawie przede wszystkim sportowego sznytu, to musisz więcej czasu poświęcić na przygotowania kondycyjne. Także ładunek jaki weźmiesz ze sobą, powinien być ograniczony, tak, by jak najmniej obciążał Cię podczas pokonywania kolejnych kilometrów.

Zaplanuj ze szczegółami

Bez względu, jaki charakter będzie miała Twoja wyprawa rowerowa, musi zostać ona dokładnie zaplanowana. Oczywiście najważniejszą rzeczą jest wyznaczenie trasy. Możesz to zrobić, kierując się poradnikami lub użyć Mapy Google lub innej aplikacji. Następnie podziel wyznaczony dystans na odcinki, które będziesz każdego dnia pokonywał. Zakłada się, że nie powinny być one dłuższe niż 70-80 km – to jednak kwestia indywidualna.

Następnie musisz podjąć decyzję o noclegach. Możesz wziąć ze sobą namiot i zorganizować sobie nocleg na dziko lub na polach kempingowych. To jednak opcja dla większych hardkorowców. Wygodniej, a na pewno lżej, będzie wynajęcie pokoi w wybranych punktach na trasie. To świetny pomysł, jeśli oprócz jazdy na rowerze chcesz zwiedzić najciekawsze miejsca podczas wycieczki.

Nie zapomnij, że podczas wyboru trasy powinieneś przemyśleć, jak dostaniesz się do punktu początkowego i jak wrócisz do domu po przejechaniu zaplanowanej trasy. Gdy zdecydujesz się na podróż pociągiem, to nie będzie problemu – mniej wygodny, ale większa elastyczność. Jednak podjechanie samochodem do punktu startowego oznaczać będzie konieczność powrotu w to miejsce.

Pracuj nad kondycją

Ktoś, kto nigdy nie biegał, nie będzie w stanie wstać pewnego poranka i przebiec maratonu, tak osoba nieprzygotowana do długotrwałego wysiłku nie poradzi sobie na dłuższej trasie rowerowej. Dlatego kilka miesięcy przed takim wyjazdem warto rozpocząć treningi, które przygotują organizm kondycyjnie i siłowo.

Łatwo sobie wyobrazić, czym skończy się wyprawa bez odpowiedniego przygotowania organizmu. W najlepszym razie zrezygnujesz po dniu lub dwóch – stracisz zapał, pieniądze i siły. Gorzej, gdy doznasz kontuzji, zerwiesz ścięgno lub mięsień, co wiązać się będzie z wielomiesięczną rehabilitacją.

Przygotuj rower

Jeśli nie masz jeszcze roweru na wielodniową wyprawę, to kup model trekkingowy lub crossowy. To uniwersalne rowery o lżejszych ramach, które świetnie nadają się do jazdy po utwardzonych i nieutwardzonych nawierzchniach.

W sytuacji, gdy masz rower, który od dłuższego czasu stał w piwnicy czy garażu, to zrób jego przegląd, albo zabierz go na konserwację do specjalisty. Tam zostanie on nasmarowany, wymienione zostaną niesprawne elementy, a także wyregulowane hamulce i przerzutki.

Ubezpiecz rower i siebie

Od niedawna firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia roweru i rowerzysty. Jedną z nich Nationale Nederlanden. Na jakie ochronę możesz liczyć po wykupieniu ubezpieczenia?

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty “Na dwa koła” to pakiet składający się z assistance, NNW, casco i OC. Dzięki niemu otrzymasz wsparcie, gdy zepsuje Ci się rower, ulegnie on uszkodzeniu lub dojdzie do jego kradzieży. Dostaniesz także odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku. Natomiast gdy spowodujesz szkodę na rowerze, to odszkodowanie zapłaci ubezpieczyciel – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Czy takie ubezpieczenie jest drogie? To zależy od wartości roweru i danych rowerzysty. Nationale Nederlanden podaje, że ceny zaczynają się już od 37,50 zł za półroczną ochronę.

Wyposaż rower

Czas już ruszać na wycieczkę rowerową? Jeszcze chwila! Przed wyjazdem powinieneś dobrać odpowiednie wyposażenie, takie jak: sakwy, narzędzia naprawcze, rogi na kierownicę czy uchwyt na telefon. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/kilkudniowa-wycieczka-rowerowa/.

Pewnie nie trzeba o tym wspominać, ale na tak długi wyjazd należy zaopatrzyć się w dobry kask i ubrania dedykowane rowerzystom. Powodzenia na trasie!

Oceń
[Total: 1 Average: 5]